Szybka oferta

Pompy Ciepła

Z pewnością każdy, kto poszukuje rozwiązań technologicznych do projektu swojego domu chciałby wybrać te, które są efektywne oraz korzystne cenowo. Amona Ra Energy może zaoferować instalację wydajnego i przyjaznego środowisku systemu grzewczego dla klientów z Trójmiasta oraz całego województwa pomorskiego. Proponujemy nowoczesną instalację grzewczą, pozwalającą korzystać z ciepłej wody oraz utrzymać optymalną temperaturę w domu w chłodniejsze miesiące w roku.

zdjecie_pompy

Instalacja Pompy ciepła – innowacyjna metoda grzewcza

Coraz większą popularność w Polsce zyskuje instalowanie nowoczesnych rozwiązań, takich jak pompa ciepła powietrzna, wodna lub gruntowa. Dużo osób waha się, czy tego typu system grzewczy – szczególnie korzystający z powietrza – sprawdzi się w chłodnym polskim klimacie. Jest to mylne przekonanie, ponieważ system ten popularny jest również w krajach, gdzie klimat jest znacznie chłodniejszy niż w Polsce. Charakteryzuje się tym, że jest w stanie działać również w ujemnych temperaturach powietrza. Wystarczy, że projekt wykonany jest przez fachowców, a parametry urządzenia są dostosowane do miejsca, w którym system będzie pracował. Wtedy z pewnością poradzi sobie z ogrzewaniem domu w Polsce.

Do zalet korzystania z pomp ciepła należy możliwość znacznego zmniejszenia wydatków. Wynika to z faktu, że urządzenia te jako dolne źródło energii wykorzystują powietrze, wodę lub grunt, dzięki czemu koszt ich utrzymania jest stosunkowo niewielki. Ponadto, są też ekologiczne, ponieważ wybierając tę metodę grzewczą nie będziesz przyczyniać się do emisji gazów cieplarnianych.

 

Jak działają instalacje grzewcze?

Ponieważ są to urządzenia chłodnicze, które wykorzystuje się do celów grzewczych, działają one podobnie do lodówek. Cały proces działania pomp ciepła opiera się głównie na zjawisku termodynamiki, innymi słowy na przemianach fizycznych, na przykład sprężaniu czy skraplaniu.

Zasadą pracy pomp jest pozyskiwanie energii ze źródła dolnego – o niższej temperaturze oraz transferowanie jej do źródła górnego – o wyższej temperaturze. Źródłem dolnym, w zależności od rodzaju systemu może być powietrze, woda lub grunt. Natomiast za źródło górne uważa się instalację grzewczą – centralne ogrzewanie. Aby procesy mogły zachodzić, cały system grzewczy musi być dodatkowo zasilany energią elektryczną, jednakże nie generuje to wysokich kosztów.

 

Trzy podstawowe rodzaje pomp ciepła

Możemy wyróżnić trzy dostępne rodzaje pomp, biorąc pod uwagę jakie źródło dolne jest przez nie wykorzystywane. Każde z nich posiada szereg zalet oraz kilka wad, dlatego warto dokładnie przeanalizować swoje indywidualne preferencje, a także określić zapotrzebowanie budynku na ciepło. Niemniej jednak, każda z pomp ciepła jest rozwiązaniem przyjaznym środowisku oraz korzystnym cenowo pod kątem analizy kosztów zużycia energii oraz eksploatacji.

WODA-POWIETRZE

 • pobierają energię z powietrza znajdującego się na zewnątrz budynku i oddają je do centralnego systemu grzewczego
 • działają z użyciem agregatu montowanego na zewnątrz – na przykład na ścianie budynku, co pozwala zaoszczędzić miejsce wewnątrz
 • ich wydajność nieco spada, jeśli temperatura na dworze jest niska – natomiast wciąż radzą sobie dostatecznie dobrze
 • powietrze jest cały czas dostępne bez ograniczeń, a więc korzysta się w tym przypadku z najłatwiej dostępnego źródła energii
 • mogą pełnić rolę klimatyzatora w sezonie letnim – wystarczy odwrócić cykl pracy w pompie
 • najlepiej sprawdzają się w duecie z wodnym ogrzewaniem płaszczyznowym (czyli podłogowym), natomiast z instalacją grzejnikową również z powodzeniem funkcjonują

WODA-WODA

 • pobierają ciepło z ujęcia wody, czyli najczęściej wód gruntowych
 • realizując projekt tego rodzaju pomp ciepła należy wykopać dwie studnie – chłonną i zrzutową, w celu pobierania oraz zrzucania zużytej wody
 • mają dużą efektywność
 • wymagają stałego nadzoru oraz konieczne są częste przeglądy
 • istnieje ryzyko zmiany warunków środowiskowych, na przykład studnie mogą zwyczajnie wyschnąć
 • należy filtrować przepływającą wodę i regularnie czyścić instalację

SOLANKA-WODA

 • pobierają ciepło z energii nagromadzonej w gruncie z użyciem specjalnych kolektorów poziomych będących częścią systemu (w których krąży czynnik chłodniczy w postaci alkoholu lub glikolu) bądź sond (czyli wymienników pionowych)
 • są bardzo kompaktowe w nowoczesnych wersjach, w przeciwnym razie należy mieć dużą działkę
 • mają bardzo stabilne warunki pracy
 • proces ich instalacji jest nieco bardziej skomplikowany i droższy niż na przykład powietrznych pomp ciepła

Dlaczego Amon Ra Energy?

Postaw na nowoczesne systemy ogrzewania wykonane przez doświadczonych fachowców. Specjalizujemy się między innymi w pompach ciepła, więc rozpoznając potrzeby klienta wykonamy projekty z najwyższą precyzją. Sprawnie przeprowadzimy profesjonalną instalację wybranego systemu, analizując, czy będzie dobrze współpracował z centralnym ogrzewaniem, które znajduje się w budynku. W razie pojawienia się wątpliwości dokładnie objaśnimy klientom działanie różnych rodzajów pomp ciepła. Szczególnie możemy polecić pompę powietrzną – instalację, która wykorzystuje łatwo dostępne źródło energii, czyli powietrze, więc jej koszty instalacji i użytkowania są stosunkowo niewielkie.